• O JODZE

    Joga a religia

    Joga a religia – związki i rozbieżności – Lesław Kulmatycki Wykład 4 (tekst wystąpienia Lesława Kulmatyckiego w ramach wykładów Akademii Życia – Wrocław 2003) Bardzo często joga na Zachodzie uważana jest za rodzaj nowej wiary czy religii. Bywa tak, jeśli jakaś grupa religijna włącza w swoją praktykę elementy jogi. Wówczas wydaje się nam, że to joga jest religią. Nic bardziej błędnego. Joga jest system pozareligijnym. Owszem wyrosła w konkretnej kulturze i religijnego podłoża, ale nigdy nie identyfikowała się z określonym systemem religijnym. Jeśli joga włącza elementy religijne to wynika to z indywidualnych preferencji określonego nauczyciela czy osoby postępującej drogą jogi. Chciałbym w czasie tego wystąpienie zwrócić uwagę nas kilka aspektów…

  • O JODZE

    Ośmiostopniowa ścieżka jogi

    yama (powszechne przykazania moralne) niyama (oczyszczanie siebie przez dyscyplinę) āsana (pozycje) prānāyāma (świadoma kontrola oddechu) pratyāhāra (wycofanie i wyzwolenie umysłu spod dominacji zmysłów i zewnętrznych obiektów) dhārana (koncentracja) dhyāna (medytacja) samādhi (stan nadświadomości osiągnięty w wyniku głębokiej medytacji)

  • O JODZE

    Joga Nidra

    Joga nidra – cudowna sztuka niedziałania. Lesław Kulmatycki. czwartek, 9 kwietnia 2009 autor: Lesław Kulmatycki Potrzeba głębokiej relaksacji jest jedną z najbardziej naturalnych potrzeb współczesnego człowieka. Gdzieś w nas się ukrywa i od czasu do czasu, szczególnie w momentach pełnych napięć i pośpiechu, daje znać o swoim istnieniu. Kiedy ponad 20 lat temu zetknąłem się po raz pierwszy z naukami Swamiego Satyanady Sarasvati z Bihar School of Yoga, byłem przeświadczony, że joga nidra jest po prostu jedną z odmian relaksacji. W początkowej fazie mojego kontaktu z aszramem Swamiego Satyanandy sesje jogi nidry traktowałem jako integralną część całego treningu jogi. Z czasem okazało się dla mnie, że joga nidra jest samodzielną…

  • O JODZE

    Patańdżali

    Co przekazują Jogasutry Patańdżalego? Lesław Kulmatycki czwartek, 12 marca 2009 autor: Lesław Kulmatycki (…) Kim był Patańdżali? Z tym jest wielki problem. Wg Georga Feurersteina, autora Encyclopedic Dictionary of Yoga (Encyklopedycznego słownika jogi), prominentnych osób w filozofii Indii o imieniu Patańdżali było kilku. Problem polega na tym, który z nich był autorem Yoga sutr. Jednym z nich był autor „Ośmiu lekcji gramatyki”, żyjący w II wieku p.n.e. Innym był Patańdżali, autor Nidanasutr (pracy na temat rytuałów wedyjskich). Wprawdzie w indyjskiej tradycji utrzymuje się, że gramatyk i autor sutr o jodze to jedna i ta sama osoba, to jednak zdania znawców przedmiotu są podzielone. (…) Wykład prof. Lesława Kulmatyckiego dla Akademii…

  • O JODZE

    Joga, yoga, योग

    Joga Saknskryckie”yuj” oznacza „związek” lub „połączenie”. W sanskrycie słowo „joga” oznacza dowolną formę połączenia. Joga jest zarówno stanem połączenia, jak i zespołem technik, które pozwalają nam łączyć się z czymkolwiek. Patanjali na początku Jogasutr podaje definicję jogi: Jogah citta vrtti nirodhah – Joga jest powstrzymaniem poruszeń świadomości lub umysłu.